Nahoru
Dokumenty ze schůzí
Akce odbočky
Články
Dopisy
Fotogalerie

 

Vzpomínka na zahynulé kamarády

 

Nečekaný přírůstek do našeho Klubu - SL

 

Zájezd Svazu letců ČR odbočky č:22, gen. Janouška, Přerov, do leteckého muzea ve Vyškově a vinného sklípka v Polešovicích


Vzpomínka na zájezd do Londýna. 6 — 13. června 2005

 

 

Vzpomínka na zahynulé kamarády

 

 Dne 19. listopadu 1957 startoval tryskový dvoumotorový střední bombardér IL-28 s osádkou: pilot por. Matějka Miloslav, letovod (navigátor) npor. Spurný František a radiotelegrafista-střelec (RTG) staršina Utínek Bohumil, příslušníci bývalé 46.bombardovací letecké divize (Bold), dislokované na letišti Přerov od r. 1955 do 1960. Poslední její 25. pluk (25.Bolp) existoval na dotyčném letišti do r. 1965. Po 15km se letoun střemhlavým letem zřítil a explodoval v lese mezi Dřevohosticemi a Bezuchovem.

Rodina p. Utínka zde nechala postavit kamenný pomníček, ke kterému ze širokého okolí kladou lidé vzpomínkové kytičky.

Pan bývalý starosta Dřevohostic, Sigmund Ladislav se již delší dobu zabývá myšlenkou dovolenou úpravou pomníčku a naše odbočka mu slíbila v prosinci minulého roku spolupráci a podporu. Za tento stav můžeme poděkovat velikým přátelům letectva a budoucím členům našeho Klubu-SL, kam již dali přihlášku a v březnové čl. schůzi budou přijímáni :  pan Ležák Antonín a jeho syn Ladislav z obce Radkovy. Taktéž dík za zájem o naši činnost p. Pavlíkovi z obce Čechy.

 

Výzva k pozůstalým po tragicky zahynulé osádce letounu IL-28 dne 19.11.1957:

pilota Miloslava Matějky,

navigátora Františka Spurného

radisty-střelce Bohumila Utínka.

Buďte tak laskavi a ozvěte se

na tel.č. 581 331 415, nebo 605 146 724

(plk. Miroslav Chalupecký v.v. Dvořákova 67, 750 02 Přerov).   

Děkuji vám, případně i těm, kteří je upozorní.

plk. Miroslav Chalupecký

Na začátek stránky

 

Nečekaný přírůstek do našeho Klubu - SL

 

Ani ve snu nás nenapadlo, když jsme souhlasili s požadavkem našeho člena SL (civilního pilota) p. Tandlera Miroslava, abychom se zúčastnili  odhalení pamětní desky plk. Josefu Bryksovi (2.6.05), jejíž organizátorem byl olomoucký Český svaz bojovníků za svobodu, čs. obec legionářská, město 0lomouc, Konfederace politických vězňů atd., což jsme slíbili a tato naše účast je popsána ve Zpravodaji SL ČR č.39, str.17, kde je naše delegace dokonce na titulní straně.

 

Již tehdy byl přítomen synovec plk. Brykse, p. Karel Bryks, (62) který udržuje kontakt s jeho anglickou manželkou Trudie a byl svědkem naší lámané angličtiny při společném posezení po odhalení desky. Také nám dal vědět o vyznamenání svého strýce, naším prezidentem (28.10.-06) a následně jsme se s ním setkali v Prostějově, při slavnostním setkání příslušníků RAF, které organizoval hejtman Olomouckého kraje. Zde nám, po seznámení s naší činnosti, oznámil svoje rozhodnutí stát se příslušníkem Klubu-SL naší odbočky, což jsme realizovali. V březnu 2007 bude mít náš K-SL 36 členů a celkem odbočka 135členů (z toho 28 členů pilotů 23.ZVrL).

plk. Miroslav Chalupecký

Na začátek stránky

 

Zájezd Svazu letců ČR odbočky č. 22, gen. Janouška, Přerov, do leteckého muzea ve Vyškově a vinného sklípku v Polešovicích

  

V rámci bohaté činnosti odbočky, patřila v minulém roce i návštěva s manželkami leteckého muzea ve Vyškově. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, co skupina nadšenců za několik let dokázala shromáždit a zrestaurovat, hlavně v letecké technice, vojenské i civilní. O házení klacků pod nohy, se zmiňovat nebudeme. Expozice zahrnuje i radiolokační techniku, používanou pozemními vojsky za posledních 60 let.  Ochota a profesionální přístup skupiny nadšenců, kteří udržují a rozšiřují tyto exponáty, si zaslouží plného uznání. Do této skupiny patří i člen naší odbočky plk. Jaromír Šulcer, který byl odměněn medailí Svazu letců "Za zásluhy". Všem odbočkám SL doporučujeme návštěvu této expozice, jako pozoruhodnou sbírku typů, na kterých jsme dříve létali.
 

Kontaktní adresa : Letecké muzeum Vyškov, tel.: 604 789 651, web. str.: www.airmuseum.cz
 

Celý výlet byl tradičně zakončen ve vinném sklípku v Polešovicích, s kterým máme dlouholeté dobré zkušenosti a který jsme také doporučili prostějovské odbočce, k její plné spokojenosti.  O zábavu, kromě konzumace dobrého vína, se postarala i skupina našich hudebníků p. Chalupeckého, Kauera a Schöna.

 

 

 

 

plk. ing. Břetislav Cagášek

foto: Jaroslav Mrtvý

 

 

Na začátek stránky

 

Vzpomínka na zájezd do Londýna. 6 — 13. června 2005

 

Cesta do Anglie nezačala slibně.Na letišti Kbely jsme se dověděli, že letadlo do Londýna letí v 8:00 hod, ale prázdné. Nastalo telefonování a díky Petrovi a mé iniciativě, když jsem musel vypracovat seznam s osobními daty a zaslat na londýnské vojenské letiště Landing Northolt, jsme nastoupili do AN 26P a odstartovali směr Londýn. I když jsme byli upozorněni na skutečnost, že v letadle nedostaneme občerstvení a všichni souhlasili, dostali jsme bohatý  příděl všeho, co na palubě bylo.

V Londýně nás již očekávali attaché naší ambasády patřičně znepokojeni rychlostí vyřízení z naší strany. Dostali jsme autobus, který nás vyvezl mimo objekt vojenského letiště. Tam se o nás začali starat vedoucí CK PP TOURIST pan Petráček a průvodce Vladimír Kudyn. Po zakoupení týdenní jízdenky za 30 liber jsme dojeli do hotelu St.Giles  Feltham  Heathrow. Ubytování i snídaně výborné, jen ovládání otevírání pokojů kartami někdy nefungovalo. Našli se, bohužel, mezi námi i takoví, že nebyli spokojeni, když došla káva a museli čekat pár minut na novou. Ta naše povaha česká.

Po sedm dnů po snídani o půl deváté jsme vyráželi do středu Londýna na stanici Waterloo a odtud do předem stanovených lokalit.

Navštívili jsme královskou observatoř Greenwich s nultým poledníkem, námořní muzeum, katedrálu námořníků, TrafalgarSquare, pevnost Tower, Britisch muzeum, parlament, Westminster Abbey, White Hall, Big-Ben , London Eye - Londýnské oko –  obří kolo, Tower Bridge - zvedající  se most, RAF muzeum a RAF katedrálu, Imperial War Muzeum s obsáhlou a dobře udělanou expozicí Holocaust, National Gallery, křižník Belfast a clipper Cutty Sark. U   Buckinghamského paláce jsme sledovali tradiční výměnu stráží  a  velkým zážitkem byla oslava narozenin britské královny s velkou přehlídkou šesti pluků s hudbami a nakonec vojenskou leteckou přehlídkou britské armády. Vraceli jsme se až večer patřičně unaveni z dlouhých pochodových tras, jízdy nadzemní dráhou, autobusy i patrovými a překrásným metrem.

Poslední osmý den byl na soukromou činnost a přípravu na odlet.

Po příjezdu na terminál letiště Northolt jsme v příjemném prostředí trávili poslední pobyt před odletem v 15:15 hod LT na letiště Brussels Melsbroek. AN 24 natankoval a nám z neznámých důvodů se zpozdil start o dvě hodiny. Na letiště Gbely jsme přistáli kolem půl desáté večer.Do Přerova jsme přijeli v brzkých ranních hodinách.

Závěrem lze konstatovat, že počasí nám přálo, nepršelo a se zájezdem do královské Anglie mohli být všichni spokojeni. Z Přerova se zájezdu zúčastnili Jaroslav Mrtvý, Vladimír Tiefenbach, Milan Švancar a Zdeněk Funk.

 

Jaroslav Mrtvý

Na začátek stránky